BİYOGRAFİKİTAPLARŞİİRLERBLOGLARI
Kader Sevinc Kimdir?

Kısa Biyografi:

Kader Sevinç uluslararası siyasetçi, sosyal girişimci ve şairdir. Brüksel’de Avrupalı sosyal demokrat partilerin şemsiye partisi PES’in başkanlık divanı üyesi, CHP Avrupa Birliği Temsilcisi ve Washington’daki Johns Hopkins Üniversitesi/SAIS’in akademi üyesi olarak çalışmalarını sürdürüyor. Ayrıca Brüksel’de bir düşünce kulübü olan Türk Kahvesi Brifingleri ve eğitim girişimi Sınıf 1B’yi kurdu. Daha önce Akdeniz Üniversitesi AB Araştırmaları Merkezi, özel sektör ve Avrupa Parlamentosu’nda danışman olarak görev yaptı. 2013 yılında Diplomatik Courier dergisi ve küresel lider kuruluşu YPFP tarafından dünyadaki en etkili genç dış politika liderleri arasında seçildi. Yurt Gazetesi’nde Brükselnâme adlı köşesinde uluslararası siyaset, AB, iletişim, sanat konularında yazıları yayımlanmaktadır. Eğitim yaşamında Akdeniz Üniversitesi’nde  Jean Monnet Avrupa Entegrasyonu programını tamamladı ve turizm işletmeciliği bölümünden onur derecesiyle mezuniyeti sonrası CERIS/Paris XI Üniversitesi uluslararası ilişkiler yüksek lisansınından onur derecesi ile mezun oldu. Brüksel’de yayımlanan “Dizelerle Avrupa Anayasası” siyasi şiir kitabına şiiri ile katkı sağladı ve Şiirden dergisinin yazı kurulu üyesidir. 2014 yılında “%100 Brüksel” tiyatro gösterisinde rol aldı, “Kırık Ülke” şiir kitabının yanı sıra “Nehirler boyu yalnızlık” adlı Türkçe ve İngilizce caz ve şiir albümü yayınlandı. Çok sayıda uluslararası sanat etkinliğinde şiirleriyle yer almıştır. Brüksel üzerine yazdığı bir şiiri Belçika Kraliyet Sanat Akademisi’ne bağlı Brüksel Güzel Sanatlar Merkezi BOZAR’da We-Traders sanat ve kentçilik etkinliğinde sesli ve görsel olarak sergilenmektedir. Uluslararası Brüksel şehir şairlerinden oluşan “Brüksel Şiir Kollektifi – Brussels Poetry Collective”in üyesidir. (www.kadersevinc.com).

Ayrıntılı Biyografi:

Kader Sevinç Brüksel’de CHP Avrupa Birliği Temsilciliği ve Avrupalı sosyal demokrat partilerin Avrupa düzeyindeki partisi olan PES’in yönetim kurulu üyeliği görevlerini üstlenmektedir.

2004-2005 yılları arasında Akdeniz Üniversitesi Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde araştırmacı olarak çalışmış ve Akdeniz Üniversitesi Jean Monet Avrupa Entegrasyonu programını tamamlamıştır. 2005-2008 yılları arasında Avrupa Parlamentosu’nda siyasi danışman olarak görev yapan Sevinç Avrupa Parlamentosu’nda AB genişlemesi, enerji politikaları, turizm ve ulaştırma politikaları üzerine çalışmıştır. 2014 yılından bu yana İstanbul merkezli “Toplumcu Düşünce Enstitüsü -Progressive Thought Institute”ün icra kurulu üyesidir.

KA-DER (Kadın Adayları Destekleme Derneği), Kagider (Kadın Girişimciler Derneği ve Forum İstanbul’un Avrupa etkinliklerine danışman olarak katkıda bulundu ve TÖSED (Türk İş Dünyası Derneği-Brüksel) başkan yardımcılığı görevi yaptı. Kader Sevinç halen TEMA-Avrupa Yönetim Kurulu Üyesi’dir. 2015 yılında kadına karşı şiddetle mücadele amacıyla yayımlanan “Kadın Sesleri” kitabına bir anı yazısı ile katkı sağlamıştır.

Merkezi Londra’da bulunan Control Risk şirketi için ülke siyasi analisti olarak rapor hazırlayan Kader Sevinç’in “Türkiye’nin insan kaynaklarında yaşanması beklenen dönüşüm ve AB süreci” başlıklı çalışması Avrupa Komisyonu tarafından ödüllendirildi. Ayrıca, turizm sektöründe kalite yönetimi dalındaki danışmanlık projesi ile TÜSİAD Genç Girişimci ödülünü aldı. Türkiye’den alanında öne çıkan gençlerle mülakatlar içeren “Başarılı Gençler” kitabında yer aldı. 2010 yılında Genç Turizmciler Derneği tarafından “Türkiye’nin uluslararası temsili” ödülüne layık görüldü.

Lisans eğitimini Akdeniz Üniversitesi’nde Turizm Fakültesi’nde tamamlayan Kader Sevinç uluslararası ilişkiler yüksek lisansını Brüksel’de Paris-Sud Üniversitesi CERIS’te “Uluslararası müzakere teorileri, iletişim ve Türkiye AB üyelik müzakereleri” konulu teziyle “onur” ve “yüksek onur” dereceleriyle tamamladı. Ayrıca İngiltere’de profesyonel İngilizce ve Harvard Üniversitesi’nde “Business Communication” alanında kısa dönem eğitim görmüştür. 2012 yılında Washington DC’de Johns Hopkins Üniversitesi uluslarası ilişkiler okulu SAIS’e bağlı Transatlantik İlişkiler Merkezi’nde ziyaretçi akademi üyesi olarak bulundu ve Eylül 2012’den itibaren Johns Hopkins Üniversitesi uluslararası ilişkiler okulunda akademi üyesi oldu. Uluslararası müzakereler, iletişim, Transatlantik ilişkiler alanında çalışmalarını sürdürmektedir.

Daha önce kalite yönetimi, uluslararası standartlar, insan kaynakları, ileri yönetim teknikleri ve Avrupa Birliği alanlarında çok sayıda eğitim programını tamamladı. Bu alanlarda turizm sektöründe danışmanlık projelerinde yer aldi ve çok sayıda makale ve araştırması yayımladı (Radikal, Dünya, Yurt, Uluslararası Politika Akademisi, New Anatolian, www.abhaber.com, www.abvizyonu.com, www.avrupagazete.com, www.euractiv.com.tr, Turkish Policy Quarterly, Forum Diplomatik, Durum, Elegans, Social Europe, GM Dergisi, Insight Turkey, Stratejik Düşünce, New Europe ve www.turizmdebusabah.com). Yurt Gazetesi’nde Brükselnâme adlı köşesinde uluslararası siyaset, AB, iletişim, sanat konularında yazıları yayımlanmaktadır.

2009 yılında Avrupalı 50 şair ile birlikte Avrupa anayasası tartışmalarına bir tepki olarak gerçekleştirilen projede şiirleriyle yer aldı. AB Komisyonu desteği ile Brüksel Şairler Grubu’nun yayımladığı Dizelerle Avrupa Anayasası şiir kitabına şiiri ile katkı sağladı. Kitap daha sonra bir çok AB başkentinde etkinliklerle tanıtıldı. Kader Sevinç’in şiirleri edebiyat dergilerinde yayımlanmaktadır. “Şiirden” edebiyat dergisinin yayın kurulu üyesidir ve Brüksel’den katkı sağlamaktadır. 2014 yılında “%100 Brüksel” tiyatro gösterisinde rol aldı, “Kırık Ülke” şiir kitabının yanı sıra “Nehirler boyu yalnızlık” adlı Türkçe ve İngilizce caz ve şiir albümü yayınlandı.

Çok sayıda uluslararası sanat etkinliğinde şiirleriyle yer almıştır. Brüksel üzerine yazdığı bir şiiri Belçika Kraliyet Sanat Akademisi’ne bağlı Brüksel Güzel Sanatlar Merkezi BOZAR’da We-Traders sanat ve kentçilik etkinliğinde sesli ve görsel olarak sergilenmektedir. Uluslararası Brüksel şehir şairlerinden oluşan “Brüksel Şiir Kollektifi – Brussels Poetry Collective”in üyesidir.

2012 yılında bir süredir üzerine çalıştığı iki projeyi hayata geçirdi. Brüksel’de Türk Kahvesi Brifingleri ( www.turkishcoffeebriefings.org ) adlı projeyi kurdu ve uluslararası konularda yuvarlak masa toplantılarını başlattı.

Brüksel’de yaşayan Türkiye kökenli ailelerin çocuklarına yönelik bir sosyal sorumluluk projesi olan SINIF 1-B’yi kurdu. Gönüllü öğretmenlerle beraber çocuklara eğitimler vermekte ve çeşitli programları yönetmektedir.

Kader Sevinç Linkedin profili için:

View Kader Sevinç's profile on LinkedIn

Devamını Oku...

CUMHURİYET GAZETESİ

Aldırma Gönül, Ergeç Çiçeklenir Umut

“12 Eylül 1980’de askeri darbesinin gerçekleştiği gün evlenmek için hazırlanmış fakat darbe nedeniyle bir hafta ertelemek zorunda kalmış annem ve babam. Annem idealist bir öğretmen o yıllarda. Pol-Der üyesi babam ilerici bir polis memuru, ‘halkın polisi’ olmaya inanıyor. Umutlarının üzerine 1980 darbesi kara bir bulut gibi iniyor.Oturdukları mahalle dar gelirli ailelerin yaşadığı bir mahalle. Mahalleli, bu genç çifti çok sevmiş. Düğünlerini bile onlar yapmış, hoş bir sokak eğlencesi ile.Bir gün babam tutuklanıyor. Kelepçeli olarak askerler eşliğinde oturdukları mahalleye getiriliyor. Babam rica ediyor askerlere: ‘İzin verin önden gideyim, eşim hamile, eve bu şekilde girersek çocuğumuzu düşürür’ diyor. Askerler reddediyor. Babam göz göze geldiği komşularından aldığı güçle koşuyor hızla. Askerlerin dur ihtarı mahalleyi çınlatıyor. Köşeyi dönüp kapıyı yokluyor, rahatlıyor. Annem henüz eve gelmemiş. Askerler evin altını üstüne getiriyorlar. Uğur Mumcu, Aziz Nesin gibi yazarların kitaplarını örgütsel belge olarak toplayıp götürüyorlar. Yargılama başlıyor.
***
Devletin memurluğundan, halkın polisliğinden ‘terörist’ olarak yaftalanmaya giden bu süreç onları çok yıpratıyor. Bu arada bir Kadir gecesi, cuma günü dünyaya gözlerini açan kızlarının, adının da anlamını bulduğu günler.Ülkemizin o karanlık yıllarından hemen herkes payına düşeni aldı. Binlerce insan işkence gördü, hapislerde yattı yok yere. Doğrudan bireysel yaşamları etkilenmese de, yaşadıkları ülke, dünya toplumsal kalkınma rekabetinde geri kaldı.Hayat boyu babam ve annem doğruyu savunmayı bir namus borcu bildiler. Çocuklarını da bu değerlerle yetiştirdiler. Yıllar süren hukuk mücadelesini bir avukatları dahi olmadan verdiler ve kazandılar. Yıllar boyu da değerlerinden vazgeçmemenin bedelini ailecek ödedik. Üniversite yıllarıma kadar Anadolu’da yedi ayrı yerde yaşadık. Ortaokulu bitirdiğim yılı, iki ayrı okulda okumak zorunda kaldım. Sakıncalıydık, tehdit ve tacizle sindirilmeye çalışılıyorduk. Annem ile babam hep ayrı yerlere tayin ediliyordu.
***
Tayinler sonucunda gittiğimiz bir Anadolu kasabasında muhafazakr, içe dönük ve mutsuz yaşam göstergelerini sorguladığımda ilk kez babamın yüzünde kaygıyı gördüm. Sonrasında benim okulda, onların da işlerinde yaşadıklarımız, bu kaygının sebebini doğrulayacaktı: Kadınlarla erkekleri birbirinden ayıran bir toplumsal yaşam, öğrencilerin merak ve yaratıcılığına sert tepkiler veren bir eğitim anlayışı, genç kızların kütüphaneye gitmesini bile velilerine şikyet eden “görevliler”. Bu toplumsal baskı havası sonuçta herkesin birbirine zarar vermesine dönüşüyordu.Sadece yetişkinleri değil aynı zamanda çocuklarının geleceğini de hedef alan bu baskı belki bizlere önemli zararlar verdi ancak içimizdeki umudu öldüremedi; güçlendik. Bu deneyim bugün olduğum yerde Türkiye’deki tartışmalara, farklı açılardan bakmamı, Anadolu’yu, ülkemin insanlarını sevmemi ve anlamamı sağladı.Bir şey daha anladım: hukuk ve özgürlüğün olmadığı yerde ne toplumsal kalkınma oluyor ne de gerçek ekonomik ilerleme.”
KADER SEVİNÇ CHP Avrupa Birliği Temsilcisi ve Avrupa Sosyalist Parti (PES) Yönetim Kurulu Üyesi
***
İnsanların çoğu, uzaktan baktıkları toplumsal olaylar karşısında “Tek başıma ne yapabilirim ki?..” diye, ya hiçbir şey yapmaz ya da değiştiremeyeceğine inandığı kaderine boyun eğer. Kader Sevinç’in yaşamı, işte bu teslimiyetçiliğin tam tersi, bir insanın salt kendi kaderini çizmekle kalmayıp, pek çok peşin hükmü değiştirebileceğinin de canlı kanıtı.Kader Sevinç’i CHP’nin AB temsilcisi olduğu 2008 yılından beri izliyorum. O zamana kadar, Brüksel’deki çoğu politikacı ve siyasal kurum CHP’nin adını bile duymamış, Türkiye’de sosyal demokrat bir ana muhalefet partisinin varlığından bile habersizdi. Kader, inanılmaz bir başarıya imza attı ve CHP’yi hem var etti AB nezdinde, hem de Avrupa’da giderek puan kaybeden AKP’nin yerine iktidara aday, Türkiye’ye bağlanan umutların kopmamasını sağlayan siyasal alternatif haline getirdi.Bir haftadır Brüksel’deyim. Hem siyasetçi, hem şair Kader Sevinç’in Akdeniz Üniversitesi’nde başlayıp Harvard ve John Hopkins üniversitelerine uzanan sıra dışı başarı öyküsünün ardındaki örselenmiş Türkiye çocukluğunu kendisinden dinledim. “Bana anlattığın gibi arı duru, yaz bunları” dedim. Yazdı.Daha insanca bir Türkiye ideallerini hapis, zulüm ve çileyle ödeyen bir öğretmenle bir polisin umut çiçeği Kader’in zaferi; bugün hayatı karartılan ailelerin, ideallerini sürgün ve hapislerle ödeyenlerin çocuklarına azim ve umut örneği olsun, diye yayımlıyorum.
Mine Kırıkkanat
“Layık olduğumuz kadere boyun eğeriz.”
ALBERT EINSTEIN
4 Kasım 2012 – Cumhuriyet
Kırık Ülke - Kader Sevinç
Albüm Kapağı
kader-sevinc-kirik-ulke
Tanıtım Videosu

Kısa Tanıtım
Üniversiteden sonra Jean Monnet AB programı ve Brüksel CERIS-Paris-Sud-XI uluslararası ilişkiler yüksek lisansı (onur derecesi), Harvard Üniversitesi’nde iş iletişimi kısa dönem eğitim programı, 2005’te başlayan Brüksel’de Avrupa Parlamentosu’nda danışmanlık görevi, 2008 yılında CHP Avrupa Birliği temsilciği ve Avrupa sosyal demokratlarının şemsiye partisi PES’de yönetim kurulu üyeliği… Bütün bu yoğun tempo isteyen ve bir insanı mutlu edebilecek görevlerin yanı sıra Kader Sevinç kendine özgü bir şiiri de geliştirebildi. Takip ettiği şiir ortamındaki genel geçer olana kapılmadan kendi sesini bulmaya çalıştı. Aşk, hüzün, doğa, bitmeyen bir insanlık sevinci, insana duyulan sorumluluk bilinci ile şiirinin ana omurgasını çattı. Siyasete bir de bu zaviyelerden bakılmasını diledi belki. Bizlere düşen onun sesini dinlemek.

Nehirler Boyu Yalnızlık - Kader Sevinç
Kader Sevinç’in Türkçe ve İngilizce Dillerinde İki Blogu Bulunmaktadır.