Erik Meyersson’un 1 Kasım seçimleri bilimsel analizi kuşkulu sonuçlara dikkat çekiyor

Stockholm School of Economist’te Asistan Profesör sıfatıyla ekonomi dersleri veren akademisyen Erik Meyersson, 1 Kasım 2015 Türkiye Genel Seçimleri hakkında hazırlamış olduğu rakamsal analizlerini şahsi Web sayfasında paylaştı. Meyersson’un Benford Kanunu denilen bir yöntemle analiz ettiği sonuçlar kesin olarak usulsüzlük tespiti yapamıyor ama eğer 7 Haziran seçimlerinde hile yoksa 1 Kasım’da kuşkulu sonuçlar olduğu tespitinde bulunuyor.

Meyersson, Türkiyede halkın siyasi seçimlerine istinaden özel bir ilgiye sahip ve kariyerini büyük ölçüde Orta Doğu ve Türkiye odaklı çalışmaları üzerinden sürdürmesi ile biliniyor. Genç akademisyenin çalışmaları sadece son yıllarda gerçekleşen seçimlerle kısıtlı değil, geçmiş dönemleri de kapsamlı bir şekilde analiz ederek ülkemizde yaşayan seçmenin davranışlarının detaylı bir analizini çıkarmak üzerine kurulu. 7 Haziran 2015 seçimi hakkında yaptığı çalışmalar ile Türkiye’de daha önce gündeme gelmişti.

Haziran’dan Kasım ayına kadar geçen süre boyunca bölücü ve şiddet içeren bir strateji benimseyen AKP’nin bu tutumu karşılığında adeta bir heyelan olarak nitelendirilebilecek 9 puanlık bir oy artışı ile ödüllendirildiği bilgisi ile analizine başlayan Meyersson, AKP’ye doğru kayan oyların sahiplerinin miliyetçiler kadar Kürtler de olduğunu belirtiyor. Haziran seçimi HDP için ne denli büyük bir kazançtıysa, Kasım seçimi MHP için o denli büyük bir kayıba dönüştü ve milliyetçi parti için seçimin sonuçlarının pahalıya patladığı, bununla birlikte geçen seçimde HDP’ye oy veren Kürtlerin AKP için bu seçimde davranış değişikliğine giderek HDP’yi terk ettikleri bilgisi raporda yer alıyor. İki seçim arasında karar değişikliğinde bulunan seçmenin genel profili ise, düşük gelir seviyesine sahip dindar kesim olmaları ile ifade ediliyor.

Terazinin dengesinin kaymasını sadece tercih değiştiren seçmene bağlamanın doğru olmayacağı ve Haziran seçimlerinde yüksek katılım gözlenen Ağrı, Batman, Hakkari gibi Kürtlerin ağırlıkta olduğu illerden Kasım seçiminde katılımın düşük oranda kaldığına dikkat çekiliyor. Katılım oranındaki düşüşün sebebi ise devlet ve PKK arasında süregelen ve son aylarda tırmanışa geçen çatışmalar olarak gösterilmiş. Bu illerde HDP seçmeninin sandığa gitmemiş olması önemli bir etken olarak görülüyor.

Metnin tamammı ve tablolar için:

Kaynak:

http://odatv.com/secimleri-hic-kimse-boyle-analiz-etmedi-0611151200.html