Hayatın Akışında Güvenilirlik Sınavı

Hayatın AkışŸında Güvenilirlik Sınavı

Deneyimli insanlarla sohbetlerimden ve deneyimlerinde güvenin önemine dair bilgeliğin genellikle acı deneyimlerle edinildiği, gereksiz kayıplar sonucu kazanıldığı izlenimini edindim. Bu nedenle insanlar bu deneyim süreci içinden geçerek ilerleyen yaşŸlarında güvenilir olmanın önemini fark edip buna özel bir önem veriyorlar. Kimi için çok geç oluyor, kimi ise hala bazı fırsatları yakalayıp hayatının geri kalanında toparlayabiliyor.

Hiç kimse hayata başŸarısız olmak için gelmiyor. BaşŸarımızı ve başŸarısızlığımızı bizim dışŸımızda kalan ve değişŸtirmemiz güç olan bazı etkenler de kuşŸkusuz etkiler ama bizim belirleyebileceğimiz, kontrolü bizde olanlar kadar değil. Güven de bunların en önemlilerinden. İlk gençlik yıllarından itibaren stajlar, ilk işŸ, sivil toplum, siyaset ve hatta gönüllülük çalışŸmalarında karşŸımıza sayısız sınav ya da fırsat çıkar güvenilirliğimizi ortaya koymamız için.

Maaselef yaşŸam mücadelesinin ilk yıllarından sonuna kadar insanların kendilerine olan güvenini hak ederek bilançoyu olumlu bitiren insan sayısı yetince fazla değil.

YaşŸam, ilişŸkilerinizi ince ince örme, ördüklerinizi güçlendirirlen yenilerini kurma üzerine gelişŸiyor. Yıllar ilerledikçe bulunduğumuz mesleksel ve toplumsal konumlardan bağımsız olarak değerimizi belirleyen ve bizi yaşŸamda bir ileri aşŸamaya taşŸıyan en önemli ölçek de, en kolay gözden çıkarılabilen de güven. İlginç örnek hikayeler var.

Nalan üniversitede öğrenciyken çok uğraşŸarak staja kabul edildiği NBE adlı uluslararası şŸirketteki stajını kendisine verilen işŸleri yetersiz bularak, ciddi bir gerekçe sunmaksızın yarıda bırakmışŸtı. Nasıl olsa gerçek bir işŸ değil, sadece bir staj diye düşŸündü. Hem o sadece bir stajyerdi, koskoca şŸirketin onun yapacağı işŸe ihtiyacı yoktu. Onun yokluğunu hissetmezlerdi bile. Hem diğer stajyer arkadaşŸları da ona bunu söylemişŸlerdi. şžirketin onu bir çok aday arasından staja kabul eden yöneticisi Fikri Beyin telefonlarına çıkmadı. En iyisi unutulmasıydı. Fikri Bey iyi bir yönetici olarak bu ansızın yok oluşŸun sebebini öğrenmek istedi. Acaba staj programında göremedikleri bir sorun mu vardı? Bunu insan kaynakları şŸirketinde yönetici olan eşŸi Figen Hanıma da anlatmışŸtı. Israrlı aramalarından birini bir diğer ofisten yapınca Nalan numarayı tanımayarak yanıt verdi. ևok şŸaşŸırmışŸ ve utanmışŸtı. Sözleri ağzında geveledi genç kız, okuluma odaklanmak istiyorum daha fazla, derslerimden geri kalmamak için bıraktım, kusura bakmayın dedi. Fikri Bey yaptığının ne kadar vahim bir şŸey olduğunun farkına varması için CEO ile bölüm toplantısının hazırlığında ona verdiği görevi yerine getirmemesinin yarattığı sonuçları ve bunu nasıl düzelttiklerini sakince anlattı. KeşŸke bunu benimle konuşŸmuşŸ olsaydın diyerek konuşŸmayı bitirdi. O konuşŸmanın bitmesi ile Nalan zaten küçük bir staj olan bu meselenin de yaşŸamında tamamen kapandığını düşŸündü.

guven

üniversiteyi bitirdiğinde NBEnin piyasanın büyük şŸirketlerinden olduğu sektörde işŸ başŸvurularına başŸladı. NBEde hala Fikri Bey varsa oradaki bu nahoşŸ deneyim nedeniyle işŸe alınmama ihtimalini düşŸünerek başŸvuru bile yapmadı. Rakip şŸirketlere başŸvurularını yaptı. Aradan geçen süre içinde NBEdeki stajyer arkadaşŸları başŸka deneyimler de edinerek onun önüne geçmişŸlerdi. Nalan işŸlere tamamen deneyimsiz bir üniversite mezunu olarak başŸvururken onlar bir üst seviyedeki işŸlere başŸvuruyorlardı. şžirketler de deneyimsiz mezunların işŸe alımı için insan kaynakları şŸirketleri ile çalışŸmaya yönelmişŸlerdi. Sektördeki hemen hemen bütün iyi şŸirketlerle bu hizmet için çalışŸan insan kaynakları şŸirketi F&Gnin yöneticisi Figen Hanım ile randevusuna en güzel şŸekilde giyinip, en sempatik tavrını takınarak gitti. O şŸirketlerden birinde işŸ hayatına başŸlamayı çok istiyordu. Oradan da şŸirketin belki başŸka ülkelerdeki bölümlerinde çalışŸma imkanı yakalayabilirdi. Böylece uluslararası deneyim sahibide olmuşŸ olacaktı. Mülakatlar, yeni mezunların işŸe alınıp şŸirketin yatırım yapmasına uygun kişŸiler olup olmadığına odaklıydı daha çok. Figen Hanım mülakat sırasında karşŸısındaki genç kızın Fikri Beyin kendisine anlattığı stajı yarıda kesip giden öğrenci olduğunu fark etti. Güvenilirliğini üstü örtülü sorgulayan bir kaç soru sordu. Nalan o şŸirkette ilk işŸe girişŸ için verilecek her görevi layıkıyla yerine getirmek için çalışŸmayı çok istediğini söylüyordu. Ancak stajı sırasında yaşŸanan deneyim ise farklı bir şŸey söylüyordu. Nalan mülakattan umutla ayrıldı. Hiç bir zaman o sektörde bir işŸe kabul edilmemesini ise bir türlü anlayamadı. Mezuniyetin üzerinden geçen yarı çalışŸır yarı çalışŸmayan bir yıldan sonra aynı anda kendisiyle mezun arkadaşŸlarından daha düşŸük bir ücret ile çok ilgisini çekmeyen bir sektörde çalışŸmaya başŸladı. ևok uğraşŸarak orta kademeye kadar yükseldi fakat çok istemesine rağmen benzer hataları sürdürdüğü için hiç bir zaman üst düzey yönetici olamadı.

güvenilirlikCemil  Niğdeden ilk kez üniversiteyi okumak için ayrılıyordu. Zaten üniversite sınavına hazırlanma süreci bir çok maddi ve manevi güçlük içinde olmuşŸtu. Ankarada üniversitede okurken bir taraftan da çalışŸıyordu. Küçük işŸlerde çalışŸarak başŸladı. Bir kaç kez bu küçük işŸlerde parasını alamadığı da oldu. Yılmadan çalışŸmaya, yeni insanlar tanımaya ve hem üniversitede hem de hayatın içinde öğrenmeye çabalıyordu. üniversitenin son yılında bir rulman şŸirketinde yarı zamanlı olarak çalışŸıyordu. şžirketteki çalışŸması, disiplini ile göz doldururken üniversitede de başŸarıyla eğitimini sürdürüyordu. şžirketteki şŸefi Burçak Hanım şŸirketin uluslararası alana da açılması için uğraşŸıyordu. Cemilin şŸirketteki performansı ve fedakarlıktan kaçınmamasının bir karşŸılığı olarak Burçak Hanım Cemilin önce Türkiyede iyi bir dil okuluna gitmesi için burs verilmesini üst yönetime önerdi. Cemil bu okulu tamamladıktan sonra hem üniversiteyi hem de şŸirketteki yarı zamanlı işŸini €“zaman zaman ek mesai de yaparak- sürdürdü. şžirketin uluslararası açılımına katkı sağlamak için yabancı dil pratiği edinmek üzere şŸirket onu Maltaya bir ay işŸ ingilizcesi dil kursuna gönderdi. Döndüğünde şŸirkette bir terfi de aldı. Tam bu sıralarda Belçikada yerleşŸik ve dünyanın dört bir yanıyla işŸ yapan büyük bir rulman şŸirketi ile ortaklık süreci başŸladı. Tüm görüşŸmelerde Cemil de yer aldı. Sürecin yönetiminde de hem güvenilirliğini bir kez daha gösterdi hem de işŸten anladığını, ona verilen emeklerin boşŸa gitmediğini. Türkiyedeki şŸirket bu ortaklık sonucu Belçikadaki şŸirketin küçük de olsa Londra temas ofisinin başŸına gönderilecek yönetici olarak onu önerdi. üniversiteden mezun olduğu günlerde Londra ofisinin başŸına geçmek için vize işŸlemlerini de yapıyordu. Londrada beşŸ yıl geçirdikten sonra biriktirdiği parayla kendisine yeni bir yatırım yapmak istedi. şžirket ile de konuşŸarak bir yönetim yüksek lisansı ( MBA ) €˜a başŸvurdu. ևok ünlü bir okuldu ve aynı zamanda da çok pahalı. Biriktirdiği para okul ücretinin tamamını karşŸılamaya yetmeyecekti ve biraz kredi çekmesi gerekecekti. Oradan alacağı diplomanın sonrasında bir çok kapıyı açacağını biliyordu. Cemil bu ünlü işŸ okulundan başŸarıyla mezun oldu ve tanınmışŸ bir danışŸmanlık şŸirketinden teklif alarak New Yorka taşŸındı. şžimdi o şŸirketin üst düzey yöneticilerinden biri ve hayatta sahip olduklarını herşŸeyden önce güvenilir biri olmasına borçlu olduğunun farkında.

Hayatta hangi alanda olursa olsun başŸarının sırrı herşŸeyden önce insan ilişŸkilerini iğneyle dokur gibi ince ince dokumaktan geçiyor. Dünya kötü ünün de iyi ünün de yayılması için çok küçük ve söylendiği gibi €œgüven bir kez kullanımlıktır€.