Yerel seçimlerde “veri devrimi”ni iyi okuyanlar başarılı olacak

Yerel seçimler yaklaşŸıyor. ֖nümüzdeki yıllarda bizi üç ayrı seçim bekliyor. Bu seçimlerde başŸarıyı belirleyen en önemli unsurlardan biri de çağın ruhunu yakalamak ve teknolojiyi iyi kullanmak olacak. AşŸağıda paylaşŸtığım türden araç ve projeleri ilerici yerel yönetimlerin yönetim ve kampanyalarına dahil etmeleri çok iyi olur. Aslında tüm kurumlarımız bu araçlar ve projelerden faydalanarak kendilerini iyileşŸtirebilirler. Daha iyi kurumlar daha iyi bir Türkiye’yi yaratacak.

“GitHub 15 Ekim tarihinde resmi blogunda yaptığı açıklamada ise government.github.com ‘€˜u duyurdu. GitHub and Government ile GitHub; resmi kurumları, hükümetleri ve belediyeleri halk ile daha iyi iletişŸim kurmak ve daha efektif belgeler/dokümanlar yaratmak için GitHuba davet ediyor.
Konuyu daha iyi anlamanız adına bir örnek vermek gerekirse; belediyelerin bisiklet yollarını ya da apartman numaralarını da içeren haritaları GitHub üzerinden halkın kullanımına açtığını düşŸünebilirsiniz. Chicago örneğinden gidecek olursak; oluşŸturulan belgeler halkın ekleme,düzenleme ve silme yapmasına açık oluyor. Gelen bu içerik taleplerini değerlendiren belediye; söz konusu belgelerin en güncel ve doğru olarak tutulmasını, aynı zamanda da halk ile paylaşŸılmasını sağlamışŸ oluyor.” (Webrazzi)

Finlandiyada hükümet kanun değişŸikliklerini benzer bir yöntemle halka açmışŸ ve yurttaşŸların doğrudan karar alma sürecine katılımını sağlamışŸtı.

GitHub’un devlet kurumlarına sağladığı imkanları ve örnek projeleri şŸuradan inceleyebilirsiniz:

http://government.github.com/

(2) Comments

 1. Avatar

  Bu gibi güzel gelişmelerin malesef bizim ülkemizde görüleceğini sanmıyorum.

  Hatırlarsanız seçim sonrası parmağa mürekkep dökülme zorunluluğunu bile kaldıralı birkaç yıl oldu.

 2. Avatar

  Ülkemizde güzel gelişmeler bu gelişmelerin uygulamaya geçebileceği birikim ve uygulama alanları mevcut.
  Chicago örneğini,burada sizin örneğiniz olarak görmeden önce kendi programıma koydum. Belediye’ye başvuruları sayısal veri tabanına hemen aktarımını sağlayacağım.Takiben her işlem aşaması vatandaşın sayısal veri tabanında ulaşabilecek düzeltme ekleme yapabilecek ve yaptığı başvurunun sonucunu alabilecek. Bu benim projelerimden biri, önemli olan belediye personelinin buna uyumu bunun için hizmet içi eğitim programı,uyum programı düşündüm ve programıma aldım. Bu programa kent içi ulaşım haritası,gece nöbetçi Eczaneler,muhtarlıklar,bankalar,vb.
  Aynı şekilde hizmet alımları,ihaleler sayısal veri tabanında olacak ve yapılacak başvurular ve sonuçları iletişime açık olacak. Bu işlemler sadece sayısal veri olarak korunmasını eksik buluyorum.Dış müdahalelere son derece açık.İşlemler şu anda olduğu gibi yazılı evrak olarak işlenecek ve arşivlenecek.

Comments are closed.